1. Ana Sayfa
 2. Öğrenme Teknikleri
 3. 5 Adımda Etkili Sunumlar Yapın!
Trendlerdeki Yazı

5 Adımda Etkili Sunumlar Yapın!

Etkili Sunum Yapma
1

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Sunum yapmak bazen hepimiz için bir kabus olabilir. Amfi önünde onlarca kişiye bir şeyi anlatmak her ne kadar imkansız gibi gelse de düşünüldüğü kadar zor değil tabii ki de. Üniversite Danışmanı bu sorundan da sizi tere yağından kıl çekermişcesine kurtaracak! Püf noktalardan yararlanarak üstesinden gelmek oldukça kolay! Bu yazımızda bu konuyu aşacağız üniversitede, lisede, projelerde, etkinliklerde etkili sunum yapmayı anlatacağız. Okuyun, çok işinize yarayacak. Buyurunuz efenim:

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?
Etkili Sunum Nasıl Yapılır? Üniversite Danışmanı

#1 Sunuma Hazırlanma

Bu nokta bizim en temel maddemiz. Sunuma başlamadan önce tüm bilgileri doğru tekniklerle tane tane anlayarak çalışmamız gerekiyor. Tekniklerden bahsetmeden önce hepsi için ortak bir nokta var. Anlayarak çalışmak, buradan kazanacağın bilginin bir ödül olarak akılda yer edinmesini sağlamak. Bu sonraki sunumlarda da çok işimize yarayacak. Öncelikle metne detaylıca bakmaksızın bir göz gezdirin öne çıkan kelimeleri yakalamaya çalışın.

Bu kelimeler bizim için değerli olacak. Bu kelimeleri aklımızın bir köşesine yerleştirdikten sonra ise metni anlayarak en baştan tane tane olacak şekilde okumaya başlıyoruz. Eğer ben okuyarak değil yazarak anlıyorum derseniz aklınızda “özellikle” yer edinmesi gereken kısımları anlayana kadar yazabilirsiniz. Eğer yazmak da işe yaramıyorsa mantığı devreye sokacağız. Elimizdeki kelimeleri bir kurmaca hikaye ile akılda kalıcı yapacağız.

Bu sayede kelimeleri gruplayarak arasındaki bağı güçlendirmiş olacağız bu sonuca göre şunu diyebiliriz. Kelimelerin birisi diğer bir kelimeyi hatırlama da anahtar görevi görecek. Hafıza ve akılda kalıcılık hakkındaki bazı videolara buradan ulaşabilirsiniz. Ben mantık falan anlamam diyorsanız geriye bir öneri daha sunacağım; ÖĞRETİN! şüphesiz ki birisine bir şeyi öğretmek bildiğiniz veya ne kadar bildiğinizi bilmediğiniz bilgileri ölçme ve değerlendirme konusunda çok önem arz eder.

Öğretmek test çözmek gibidir. Yanlış yaptığınız, zorlandığınız sorular; eksik olduğunuz konuları ortaya çıkarır. Örnek: Ahmet trigonometri konusunda bir miktar bilgi sahibidir. Mehmet’e trigonometri öğretmeye başlar. Ahmet, bir yere kadar konuyu örneklerle güzel bir şekilde açıklar, ta ki eksik olduğu yere varana kadar. Tanjant ve Kotanjant tanımlarında öylece kalır. Eksiklerini tamamlar ve tekrar dener. Tekrar, tekrar denemek başarının altın kuralıdır. Sunum öncesi en azından 1 kez sunumu tekrar edin vaktiniz varsa hazır hissedene kadar kendinizi hazırlayın.

#2 Öz güven

Bu madde de bir hayli önemli. Onlarca kişiye sunum yapmak elbette basit bir iş değildir. Öz güven çok gereklidir. Kendinize güvenin, heyecan yapmanıza gerek yok, rahat olun, mükemmel olmak zorunda değilsiniz hata yapabilirsiniz. Eğer yapamam diye düşünürseniz, hem sunumunuz berbat olur, hem gereksiz heyecan olumsuzluk yaratır.

Eğer benim gibiyseniz kafanızda kurduğunuz olumsuz ve gereksiz senaryolar ellerinizi terletir, bir baskı oluşturur, ya yapamazsam demeyi bırakın; ya yaparsam deyin yaparsanız sizi ne kadar mutlu edebileceğini bu durumdan ne kadar memnun kalacağınızı düşünün. İnsanlar arasındaki iletişim becerilerinizin nasıl aratacağını, otorite ve saygı konusunda nasıl daha iyi bir birey olacağınızı düşünün küçük detaylar yüzünden sunumunuz bir hiç olmasın. Bu yüzden kasmayın kendinizi. En iyisini yapmak için kendinize inanın! İşte öz güven, çok önemli. Yazılımcıların bir sözü vardır; Hatasız kod olmaz, pardon kul.

#3 Anlatım

Anlatımınız Böyle Olmamalı
Sürekli slaytlara bakan veya sunum kağıdına bakan, sürekli takılıp kalan eee ve şeyy gibi unuttuğunu fazlaca vurgulayan kelimeler kullanmak, sadece hocaya veya tek bir yere bakarak öğrencilere veya sunum katılımcılarına anlatmadan sunumu gerçekleştirirseniz katılımcılar sunuma odaklanmayıp ve dinlemeye devam etmekte zorlanırlar. Duvara mı anlatıyorsun, önüne dön. Alakasız yerlere bakmaktan kaçının. Sunum verimliliğini düşürmeyi kimse istemez.

Anlatımınız Böyle Olmalı
Sunuma arada bir bakın(eğer gerçekten çalıştıysanız nadiren bakarsınız zaten, aksi takdirde kimse sizi dinlemez), takılıp kaldıysanız bir göz gezdirin sunuma ya da bir soru sorun sınıfa (merak uyandırıcı sorular sorarak sunumu daha kaliteli hale getirebilirsiniz, sorduğunuz bir soruda uyandırdığınız meraktan sonra soruyu açıklamanız meraktan doğan öğrenme isteğine yanıt olarak açıklamanız bir ödül olur, devamında sunuma bağlılık artar ) sunum ile ilgili konu dağılsın biraz, o sırada hatırlamaya çalışın.

#4 Göz Teması

Sadece hoca’ya bakmayarak, herkes ile doğrudan göz teması kurmaya, jest ve mimikleri, ellerinizi etkili bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bunlar önemli şeyler, ayriyeten arada bir sınıfa soru yöneltin, “aranızda; programlar IDE’ler ile yazılıyorsa ilk IDE neyle ve nasıl yazıldı diye düşünen oldu mu?” gibisinden. Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan? Tabii ki de yumurta tavuktan çıkar..

#5 Sunum Taktiği

(Powerpoint)

Slayttaki tüm yazılar bir anda çıkmasın. Eğer öyle gelirse seyirciler sizi dinlemezler, direkt olarak onun tamamını okumaya çalışırlar. Fakat süreli teker teker, sırayla gelirse yani birinci cümleyi okuduğunuz andan hemen sonra ikinci cümle ekrana gelirse, ekrana gelen hakkında konuşursanız daha verimli olur.

6X6 Kuralı: Her satırda en fazla 6 kelime ve toplam 6 satır şeklinde slayt’ın düzenlenmesi önerilir. Bu sayede karmaşadan arındırılmış bir sunum tertip etmiş olacaksınız.

Etkili sunum yapma yazımızdaki, tüm bu püf noktaları benimseyip uyguladıktan sonra güzel sonuçlar almamanız hiç olası değil. Bunun gibi rehber yazıları görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonraki yazılarda tekrar görüşmek dileğiyle, İyi çalışmalar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Lord of unidanismani.com & edulayer.net

Yorum Yap

Yorumlar (37)

 1. mert_avatar

  Etkili sunum yapmak için, güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 2. mert_avatar

  Google dan geldim müko 😁

 3. mert_avatar

  Beğendim, bizim gibi öğrenci olan ya da İş hayatında sunum yapmak için bize kolaylık sağlayan adımları güzel bir yazıyla açıklayan Üniversite Danışman’ı Ekibine çok teşekkür ediyorum.

 4. mert_avatar
  7 ay önce

  Emeğinize sağlık.Güzel yazı.Teşekkürler.

 5. mert_avatar

  Guzel yazı olmuş, şuanda üzerinde durduğum bir konuydu etkili sunum. sağ ol admin.

 6. mert_avatar

  Sunum yapmak bazen çok şey değiştirebiliyor sunum nasıl yapılır adlı güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim

 7. mert_avatar
  7 ay önce

  Faydalı makale

 8. mert_avatar

  Faydalı güzel bir makale eline sağlık

 9. mert_avatar

  Güzel bir makale olmuş emeğine sağlık.

 10. mert_avatar
  6 ay önce

  Etkili bir sunum, teşekkürler.

 11. mert_avatar
  6 ay önce

  Gayet yararlı bir makale tebrik ederim.👏

 12. mert_avatar

  Gayet faydalı ve açık anlatılmış teşekkürler.

 13. mert_avatar
  6 ay önce

  Iyi

 14. mert_avatar

  Gerçekten etkili ve faydalı bir yazı. Emeği geçen herkese teşekkürler.

 15. mert_avatar
  6 ay önce

  Üniversite hayatı için çok etkili olmuş 😎

 16. mert_avatar
  6 ay önce

  Açiklayıcı bir anlatım ,teşekkürler.

 17. mert_avatar

  Yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 18. mert_avatar

  Sunum projelerinde rehber niteliğinde bir yazı olmuş. Nasıl sorusuna verilecek en güzel cevaplar bir arada sunulmuş. Teşekkürler.

 19. mert_avatar

  Faydalı yazı , okuyana muhakkak katkısı olacaktır.

 20. mert_avatar

  Bilgilendirici, faydali bir yazi olmuş teşekkürler.

 21. mert_avatar

  Guzel yazi olmus devamını bekliyorum.

 22. mert_avatar

  Özellikle online süreçte yapılan birçok etkinlik adına sunum tekniklerni öğrenmek gerçekten önemli. O açıdan yararlı olmuş , beğendim..

 23. mert_avatar

  Gayet detaylı ve emek verilerek hazırlanmış. Emeğine sağlık adaş, başarılarının devamını dilerim. İyi çalışmalar 🙂

 24. mert_avatar
  6 ay önce

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 25. mert_avatar

  Gerçekten hep merak ettiğim ve eğitimlerinin ücretli olduğu bir konuydu teşekkürler

 26. mert_avatar
  6 ay önce

  Bir kişinin etkili sunum hazırlama da yardımcı olacak kaynak

 27. mert_avatar
  6 ay önce

  Etkili sunum hazırlama da yardımcı olacak kaynak

 28. mert_avatar
  6 ay önce

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık emeği geçenlere teşekkür ederim

 29. mert_avatar

  Nitelikli bı yazı olmuş tebrikler

 30. mert_avatar
  6 ay önce

  Gerçekten başarılı bir sunum olmuş.

 31. mert_avatar

  Son derece verim alınabilecek bir yazı olmuş emeğinize sağlık:)

 32. mert_avatar

  Bunların hepside olsa heyecandan dolayı şaşırabiliyoruz, çok can sıkıcı.

 33. mert_avatar

  Teşekkürler bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir