İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Üniversite Terimleri
 3. Erasmus Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Erasmus Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Erasmus Nedir ?
1


Erasmus, neredeyse her öğrencinin hayalidir. Günümüz şartlarında yurt dışında okumak oldukça zor olup bunun yerine okulların desteği ile geçici olarak yurt dışında okumak mümkün. Birçok avantajı bulunan Erasmus hakkında tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Erasmus Nedir ?
Erasmus Nedir ?


Erasmus Nedir ve Exchange Programı Nedir?


Erasmus, yükseköğretim kuruluşlarının arasında yaptığı öğrenci değişimi programıdır. 1987 yılında kurulan Erasmus sayesinde başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok noktasında eğitim almanız mümkündür. Bu programın başlıca amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Üniversitelerdeki verilen eğitimlerin kalitesini arttırmasına yönelik yapılan temel çalışmalardan bir tanesi de Erasmus programıdır.
 • Kültürel etkileşimi arttırarak öğrencilerin bakış açısını geliştirmek.
 • Akademik çalışmaları arttırma isteği.
 • Eskiden üniversiteler arasında şeffaflık bulunmamaktaydı. Bu program sayesinde bunun önüne geçilerek üniversiteler arasına sıkı bağlar oluşturuldu.
 • Hızla gelişen dünyayı daha rahat yönetilebilmesi ve geliştirilmesi amacıyla bireyler yetiştirmek. Ülkeler arası iş birliğini artırmak.


Erasmus Programında Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Öğrenci değişikliği programı olan Erasmus ile dünyanın birçok ülkesine giderek eğitim ve öğretim hayatınıza renk katabilirsiniz. Öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de “Erasmus programında hangi hangi ülkelere gidebilirim?” oldu. Bu sorunun cevabını şu şekilde sıraladık; Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, İzlanda, Romanya, Norveç, İsveç, İsviçre, Slovakya, Kıbrıs ve Liechtenstein, Slovenya, İspanya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Arnavutluk, Ermenistan, Karadağ, Belarus, Kosova, Sırbistan, Gürcistan, Moldova, Cezayir, Rusya, Tunus, Ürdün, İsrail, Fas, Lübnan, Filistin ve Suriye.

Okuduğunuz okul, bölüm ve sizin hangi dillere yatkın olduğunuz gibi hususlar göz önüne alınarak sizleri hangi ülkede okuyabileceğiniz belirtilir. Bu nedenden dolayı okuduğunuz okulun dış ilişkiler bölümüyle iletişime geçmelisiniz.

Erasmus Programının Faydaları Nelerdir? 

Erasmus programının bizlere sağladığı bazı faydaları sizler için sıraladık ve açıkladık: 

Yeni Kültürler Öğrenme: Farklı bir ülkeye çıktığımız zaman o ülkede yaşayan insanların yaşam tarzları yani kültürlerinin çok farklı olduğunu göreceksiniz. Bu kültürlerden birçok şey öğrenmenizin yanı sıra hoşlandığınız özelliklere sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle ülkemizde sıkça karşılaştığımız  yabancılara  olan önyargıdan uzaklaşmış olacaksınız.  

Yabancı Diliniz Gelişir: Erasmus programına katılmadan önce sizden gitmek istediğiniz ülkenin diline azda olsa hakim olmanız istenir. Bu programa katıldıktan sonra düşük seviyede olan yabancı dil yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. 

Seyahat ve Keşif: Erasmus programının en eğlenceli kısmı da şüphesiz seyahat ve keşiftir. Bazı öğrenciler bu program kapsamınca yalnızca okul ve ev hayatı yaşamaktadır. Bu hata yerine gittiğiniz ülkede şehirler arası seyahat ederek yeni yerler keşfedebilir, arkadaşlıklar edinebilir ve gelecekte yapmak istediğiniz iş için taban hazırlayabilirsiniz. Bu program kapsamınca size en çok önerilen şeylerden bir tanesi de elinizden geldiği kadar gezmenizdir.  

Şahane Bir Öz geçmiş: Yurt dışında eğitim görmüş veya staj yapmış kişiler ülkemizde bir sıfır öndedir. Bunun en büyük nedeni ise özellikle Avrupa ülkelerinde verilen eğitimin son derece iyi olmasının yanı sıra işverende etkileyici bir izlenim bırakmış olacaksınız.  

Yeni Arkadaş: Bambaşka düşüncelere sahip birçok arkadaşa sahip olabilirsiniz. Kulağa biraz garip gelse de farklı düşüncelere sahip arkadaşlarınızın olması sizin bakış açınızı son derece geliştirecektir. 

Erasmus Programının Zararları Nelerdir? 

Her şeyin yararı olduğu gibi zararı bulunmaktadır.  Erasmus programının da öğrenciye birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararlardan bazılarını aşağıdaki şekildeki gibi sıralayabiliriz.

 • Ailenizden ve sevdiklerinizden uzun bir süre uzun kalacaksınız. Özellikle ailesinden hiç ayrı kalmamış kişiler için bu durum biraz zorlayıcı bir süreç  olabilir. 
 • Kaldığınız ülkenin anadiline bir süre sonra alışacağınızdan dolayı ülkenize geldiğiniz vakit anadilinizi konuşmakta zorlanabilirsiniz. 
 • Yaşadığınız ülkenin atmosferine alışmanızdan ötürü kendi ülkenize geldiğiniz vakit kendinizi yabancı hissetme ve Erasmus programında edindiğiniz arkadaşlarınızı özleme durumu olacaktır.  

Erasmus Bursu Ne Kadar? 

Farklı ülkelerde geçici süreliğine eğitim veya staja katılacak öğrencilere YÖK tarafından burs verilmektedir. Bu burs öğrencinin gideceği ülkede sıkıntı yaşamaması ve etkinliklere katılabilmesi adına verilmektedir. Bu ücret gideceği ülke ve okula göre farklılık göstermektedir. Ortalama 300 – 750 Euro arasında değişen bu bursu okulunuzun dış ilişkiler bölümü ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’de alınan KYK burs veya kredisi kesilmemektedir. Öğrenimi yarıda bırakan öğrenciler ise aldıkları bu bursu geri ödeyebilirler.

Erasmus nedir? Erasmus hakkında daha fazla bilgi için, wikipedia’ya buradan bakabilirsiniz.

Bu Makalede Erasmus nedir ? Ne işe yarar? Exchange nedir? Erasmusun faydaları nelerdir? Zararları nelerdir? gibi soruların çözümüne değindik. Erasmus nedir ve ne işe yarar gibi üniversite ile ilgili daha fazla yazı için üniversite terimleri kategorimize bakabilirsiniz.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Üniversite Danışmanı

Yazar Hakkında

Lord of unidanismani.com & edulayer.net

Yorum Yap